Popis

Želva nádherná Želva nádherná obvykle dorůstá do délky 15 až 30 cm, ve vyjímečných případech pak až 40 cm. Obvykle platí, že samci jsou o něco menší než samice, většinou dorůstají délky kolem 20 - 25 cm.
Typickým znakem těchto želv je červená skvrna nebo pruh po strnách hlavy, čímž se želvy nádherné odlišují od jiných severoamerických želv. Barva se pohybuje od sytě červené, přes cihlovou až po jasně oranžovou.

Tak jako u téměř všech ostatních želv je i u želvy nádherné většina těla kryta tuhým krunýřem - horní část krunýře (hřbet) se nazývá karapax, spodní pak plastron.
Krunýř nabývá v průběhu želvího života různého zabarvení - nově narozené a mladé želvy mají krunýř sytě zelený s poměrně výraznou kresbou, během dospívání pak postupně tmavne až do olivových a hnědých barev, někdy až do černa. Spodní část krunýře (plastron) má naopak po celou dobu života želvy konstatní žlutou barvu, popřípadě se zde mohou také vyskytovat tmavé skvrny.

Velikost krunýře a jeho zabarvení však také souvisí s tzv, pohlavním dimorfismem, což znamená, že samec a samice se v některých ohledech odlišují. Jedna, jak již bylo řečeno, samci jsou (ve stejném věku) menší než-li samice, dále samci mají přední drápky dlouhé a zakřivené, zatímco samice mají rovné a krátké. Další rozpoznávacím znamením je, že samci mají nápadně větší a širší ocas.